24.03.2021Nauka Mówi: Przyszłość Układu Słonecznego | dr Nikodem Mrożek | online
Dr Nikodem Mrożek o przyszłości Układu Słonecznego w rozmowie z Hevelianum
Gościem kolejnego odcinka z cyklu „Nauka Mówi” – rozmów Hevelianum z naukowcami i popularyzatorami nauki – będzie dr Nikodem Mrożek z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. W środę, 24 marca, o godz. 19:00 na kanale YouTube i Facebooku Hevelianum będzie można wysłuchać rozmowy na temat Układu Słonecznego.
Magdalena Maszewska, astronomka z Hevelianum, przeprowadzi z dr. Mrożkiem rozmowę na temat stabilności Układu Słonecznego i jego przyszłości. Nawiąże tym samym do obszaru zainteresowań badawczych Jana Heweliusza, który w tym roku obchodzi 410 rocznicę urodzin. Wprowadzi też zagadnienie chaosu, a to wszystko pod czujnym okiem królowej nauk – matematyki.
Nikodem Mrożek, doktor matematyki, jest zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską. Od lat zajmuje się popularyzacją matematyki. Prowadził liczne zajęcia dla młodzieży w ramach programu „Zdolni z Pomorza” oraz spotkania matematyczne w wielu szkołach z Pomorza. Po pracy społecznik, działacz na rzecz praw człowieka oraz podróżnik, który z dziecięcą fascynacją wciąż odkrywa piękno tkwiące w różnorodności naszego świata.
„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Do tej pory gośćmi cyklu byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Konacki, który opisywał egzoplanety czy Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.
Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku.
Projekt jest dofinansowany z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Patronat medialny: gdansk.pl | trojmiasto.pl | Radio Gdańsk