Jan Heweliusz udzielał się w radzie miejskiej, mając czterdzieści lat, został dożywotnim rajcą Gdańska, a poza tym równolegle cały czas zajmował się astronomią. Jak mu się udawało godzić różne dziedziny życia i nauki? O tym opowie dr hab. Igor Kraszewski, historyk UAM w kolejnym odcinku z cyklu „Nauka Mówi” 30 listopada o 19:00. Nagranie będzie dostępne na Facebooku i YouTube Hevelianum.
Z jakiej rodziny pochodził Jan Heweliusz i jak udało mu się zdobyć wykształcenie? Jak wyglądały jego relacje z innymi przedstawicielami świata nauki? W jaki sposób zdobywał fundusze na swoje badania? W kolejnym odcinku z cyklu „Nauka Mówi”, Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, przyjrzy się postaci patrona instytucji i jego pozaastronomicznej działalności.
Jej gościem będzie dr hab. Igor Kraszewski, prof. UAM – historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim historią nowożytną, zwłaszcza stosunkami polsko-francuskimi w XVI i XVII wieku, genealogią dynastyczną i szlachecką, historią ustroju oraz stosunków między dworem a szlachtą. Jest autorem wielu publikacji w języku angielskim i francuskim, a także polskiego przekładu książki pt. „Jan Heweliusz i jego czasy” autorstwa prof. Chantal Grell. We wrześniu 2020 roku został konsulem honorowym Francji w Poznaniu.
Emisja odcinka 30 listopada o godzinie 19:00 na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.
„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Do tej pory gośćmi cyklu byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Konacki, który opisywał egzoplanety czy Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.
Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku.